Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 1922 / ”Det avgörande ögonblicket” eller kalla det kanske Snaps!? Och en tunnare M Leica!
Snaps eller Snapshot e nog det första grundläggande fotograferingssättet när kameran blev populär för gemene man! Man tar en ögonblicksbild av något! Så startade en del av fotografin från första början, och George Estman/Kodak hakade på och se'n va "Snapsandet" igång!
En annan del av fotografin, som fanns litet tidigare, det var att härma målarkonsten, inom landskap, porträtt och liknande. Man kunde även använda fotografin som en förlaga för sin målarkonst. Se Skagenmålarna tex. Man tog en bild, en fotografisk skiss, för att i ateljen göra en målning efter bilden.
Det här var de två stora huvudlinjerna inom fotografin, Straight Photography/Snaps och Pictorialismen/Konstnärlig fotografi, två stora riktningar, som finns fortfarande, fast man kanske inte tänker på det.
Jag gillar snaps! Det frysta ögonblicket! Eller ”det avgörande ögonblicket” som Henri Cartier-Bresson skulle ha sagt. Men även inom Snaps finns det möjlighet att arbeta konstnärligt! Man kan försöka lägga ett Snaps i en bra komposition, som gör att den fotograferade händelsen eller ögonblicket blir ännu mer intressant. Nu kan det här vara svårt i bland, då man ofta bara har nå'n sekund på sig att göra kompositionen, men jag tror att det går med litet träning! Och bilden vinner ofta på det! Å numera kan man ju även förstärka bilden eller kompositionen i olika bildprogram!
Och Snaps, det är nog den typ av bilder som jag tror överlever längst! Jag menar, att bilden är intressant under en längre tid då det ofta är människor och föremål, typ gator, hus och miljöer som är fotograferade.
Men vad gäller att fota Snaps, eller att fota litet mer konstnärlig fotografering, allt är såklart en smaksak!
Här är en bra Snaps-kamera! En Canada-tillverkad M-kamera med optik! Men Obs, detta är en mycket, mycket partisk konsumentrådgivning! Även om Leica-fundamentalister inte tycker att en Canada-tillverkad M Leica med Canada-tillverkad optik är en riktig M Leica! ;) En äkta M Leica e Tysk å e från Wetzlar! Eller i alla fall från Tyskland!
En annan sak med den här M Leican, M 4-2, de e att den e litet tunnare än de andra M-modellerna. Det va fotografen Johan Pihl här på Fotosidan som en gång påpekade det för mig. Då tänkte jag, "Hallå! Godmorgon Johan!" Men sedan så mätte jag kameran, och det stämde att den va tunnare! Kamerahusets bredd, eller tjocklek, är c:a 1/2 mm mindre än tex Leica M4 och Leica M6! Förklara det den som kan! :)
/Bengan
(Hon stod i sina egna tankar och lyssnade på musik när jag gick förbi i rulltrappan)
/B
Då jag både lärt mig ett nytt svenskt ord och fick mig ett gott skratt på mig själv.
Slutligen - intressant kåseri och jag håller helt med dina synpunkter.
Med foto hälsning från Danmark.
Och ordet Snaps, det har jag såklart lånat från engelskan/amerikanskan,
och begreppet kanske inte e så utbrett i Sverige ännu!
Men det kommer! ;)
Å trevligt att du vill läsa min blogg!
Hälsningar Bengan
Fin bild från Helgumannen.
och fråga vad han använder för tumstock! ;) "Här gäller tyska tumstockar!" ;) :)
/B
De har väl tunnare plåt i Canada?
Intressant det här! Tack för upplysning!
/Bengan
(För den som inte känner till det så var Brandt Optik på den tiden generalagent för Leitz här i Sverige.)
Såg nu att det kom upp ytterligare en bild i inlägget, en landskapsbild från Fårö. Gillar den med. En skön stämning.
Så som ett försök att komma på banan igen, med en "riktig" M Leica, som va litet enklare/billigare att tillverka/sätta ihop, så kom Leica M4-2, och från Kanada. Man hade ändrat litet inombords för att kunna göra den litet billigare och sätta ihop den snabbare! Och det funkade!
* Kom på så här efteråt, Off Records alltså ;) att en första batch av M4-2 från Kanada va Leitz tvungen att återkalla för efterjusteringar, då man inte riktigt hade en så väl fungerande montering.
Men efter kontroll/justering, så blev nog de här M4-2 de bästa Kanadamonterade! :)
Så även M4-P och den tidiga Leica M6 har en del "förenklingar" kvar inombords, något som en skicklig fotograf inte märker! ;) Inte jag heller! :)
/B
Ps. Å Johan, saknar nog dina tidigare bilder, tycker dom hade en annan karaktär liksom... ;)
När du hade din M4-2.. ;)
Och det är alltid så trevlig att läsa igenom din blog.
/micke
Vad gäller optik till M Leican, jag har några Voigtländer/Cosina-gluggar som jag tycker funkar utmärkt!
Fast dom e ju inte tysktillverkade! ;)
Å tack för bloggbetyg! :)
/B
Att fotografera är ju att avbilda sådant som händer framför kameran, och som sagt det som står sig över tid är nog ofta sådant som är viktigt i nuet. Den eviga diskussionen om form och innehåll är alltid relevant, ganska sällan formen ensam håller som innehåll och ett innehåll med oskärpt form brukar bli tröttsam i längden. Gamla sanningar som funkar fortfarandet tycker jag.
-affe
/G
Jag tror att porträttfotografin också är en huvudinriktning i om fotografin. ;)
För övrigt är det alltid trevligt med lite apparatfunderingar
/H