Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7509 // Om bla. digital nostalgi! Och en del annat tillbakasträvande! ;)
Nostalgi! Nalen 1964!
.
Läste nyss i Roskilde -bloggen # 3329: Om Digital nostalgi.
Och även jag ställde en fråga till Microsoft Copilot, - Är retro och nostalgi bara en trend?
"Nej. Retro är ytan — nostalgi är motorn! Retro kommer och går i vågor, men nostalgi är konstant!
Retro handlar om estetik, som färger, former, typsnitt, kameror, mode,
nostalgi handlar om känsla: trygghet, minnen, rytm, det mänskliga!
Och nostalgin blir starkare i tider av teknologisk acceleration, ekonomisk oro, kulturell osäkerhet samt informationsöverflöd!
Därför ser vi nu DSLR‑comebacken, analogfotots renässans, vinylens återkomst, retrodesign i teknik och långsammare, taktilare bildspråk!
Det är inte bara trender, det är kulturella svar på samtidens tempo!
Och det är därför Mad Men‑scenen om Kodak Carousel fortfarande träffar så rätt! Den formulerar något reklamfolk vet men sällan säger högt: Människor köper inte produkter, de köper känslan av att vara någon, eller att höra hemma någonstans!
Carousel‑scenen visar att nostalgi inte är bakåtblickande, den är identitetsskapande, och därför lever den kvar!" :)
Ok, så kan det nog vara!
För övrigt fotofika på Viksängen idag, och en del retro även där, som IRL tex! ;)
/Bengan


Jag hörde just om två brats där en ena hade skaffat sig en kamera för film - helt i enlighet med trenden. Nu skulle han förklara för det andra bratset hur det fungerade:
Jo du förstår, bilden fastnar på en slags plastremsa inne i kameran - vänta så skall jag öppna så att du får se.
Same as it never was... :-D
Hej Peter H.
Morsom kommentar :-):-) 😂
Mvh. Erik.
Jag tror att Copiloten är på rätt spår.
Jag har också sett den Mad Men‑scenen om Kodak Carouselen.
Med mange venlige hilsener fra Erik.