Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7457 // Varför har bilddokumentationen tappat sin plats idag?
Svaret är nog lätt, beror på överflödet av bilder! När allt kan fotograferas hela tiden förlorar bilder sin tyngd! Och med Mobilens logik, som numera även gäller våra kameror, så tas bilder för att användas direkt, inte för att sparas! Och så vår Delningskultur! Många bilder tas för att visas i max. 24 timmar, inte för att överleva 24 år, och när utomatiken styr och kameran gör jobbet och när allt blir ”bra” utan ansträngning, så minskar även känslan av att bilden betyder något!
För alla kan ju fotografera och väldigt mycket!
Förr tog man ofta bilder för att minnas, som barnens uppväxt, på släkten, även på arbetsplatser, på resor och i vardagen!
Bilderna var få, men bilderna var avsedda att leva länge!
Idag tas många bilder för att fördriva tiden, testa en ny funktion, skicka något snabbt, fylla ett flöde, roa sig själv eller visa vad man är och just nu äter!
Det är inte fel, men det är en annan sorts fotografering, och bilder som tas för att fördriva tid, även hos andra, är sällan gjorda för att överleva i tid!
Så den stora skillnaden är att syftet med vår fotografering har flyttat!
Förr var bilden ett minne!
Nu är bilden ofta ett meddelande!
Och meddelanden är till sin natur kortlivade!
Så lycka till! :)
/Bengan
Ps. I förrförra bloggen lade jag upp en bild från en arbetsplats på 1960-talet, det va då jag började att fundera på det här! ;)


Förut var bilden ett minne. Ja, men idag är fotografi också en medveten handling som innefattar mer än att avbilda något man ser. Att addera något om komposition, kunskap om skärpedjup, brännvidd och utsnitt. Färgtemperatur, kontrast etc. Där nånstans lämnar massbilden över till fotografi.
Går att utveckla
/Gunnar S
förstår inte "att fotografi idag inte är kunnanade"
Att, i bästa fall, trycka på en knapp och sen blev det en bild. Fotografi, måleri, akvarell, skulptur, grafik m.m. är mer än att trycka på en knapp. Jovisst, det blir en bild på nåt sätt. Fotografi innehåller nog en dimension av tillkämpad kunskap även om vi så gärna vill hävda att det är bilden som räknas.
Ha det gott /Gunnar S
Där vill jag (som vanligt) invända att det lättaste med fotografi är de tekniska aspekterna. Även med gammal teknik kan man sätta det på en vecka. Det som verkligen kräver något av en är allt det andra - att hitta sin visuella röst, sina ämnen och helt enkelt plöja ner massor av tid och engagemang i vad man vill skildra.
Jag håller med om att det lättaste är tekniken. Även om man inte klipper det på en vecka, somliga behöver år för att förstå sammanhangen, så är den visuella rösten, förmågan att gestalta det svåraste. För en del är det snorlätt, oklart varför men det bara sitter. Det är en kunskap som man inte lär sig på ett konventionellt sätt. Lusten att berätta. Jag har lotsat in rätt många ungdomar in i fotografins värld under många år. En del hittar aldrig. En del plockar det direkt, inte utan en viss inspiration.
Men frågan går att utveckla.
/Gunnar S
Tack Ronny! Få se nu om jag får någon klisterlapp på boken från KB, det vore kul!
/B