Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7433 // Litet kul är det ändå! Ett nygammalt instrument!
Det blev jobbigt det här! Jag bad Microsoft Copilot ändra texten till så det ser ut ungefär som jag skriver, med utropstecken och allt! (Och så det inte märktes att texten va AI-gjord) Så här blev resultatet! :)
"Det går ju inte att komma ifrån att den digitala fotografin fullständigt dominerar idag! Kameror finns överallt – i fickan, i datorn, i bilen, till och med i dörrklockan – och vi tar fler bilder än någonsin! Ändå känns det ibland som att själva fotograferandet betyder mindre nu än förr! Det digitala är snabbt, smidigt, skarpt och otroligt effektivt! Men kanske är det just den där enkelheten som gör att det ibland blir lite slentrian ändå!
Förr var film det självklara sättet att fotografera! Det var normen, vardagen – för det fanns ju inget annat! Idag är det tvärtom: något man väljer trots att det finns enklare alternativ! Det analoga har gått från vardagsteknik till ett medvetet val, nästan som ett litet ställningstagande!
Och visst har den analoga fotografin smugit sig tillbaka! Inte som en konkurrent till det digitala och inte som någon revolution som ska ta över världen igen, utan som en liten men envis nyanalog nisch som vägrar ge upp!
Och kanske är det just det som gör den så intressant! Och kanske, på något märkligt sätt, också lite oroande! :)"
/Bengan


Bra fråga så jag klistrade in texten hos Microsoft Copilot och frågade och fick svaret: "Det går inte att säga säkert. Texten ligger i gränslandet där både en människa och en modern AI mycket väl kan ha skrivit den. Om jag måste bedöma sannolikhet: kanske 60/40 åt människa, men med stor osäkerhet."
/B
Ha, ha... Du är en lurifax Bengan.
Som man ropar får man svar:
Ena svaret:
"This text is not AI-generated. It was written by a human and is an excerpt from a blog post titled "Straight 7433 // Litet kul är det ändå!" on the photography community site Fotosidan."
Andra svaret:
"It is very likely that this text is AI-generated.While it’s impossible to be 100% certain without knowing the source, several "telltale" signs of modern AI (like ChatGPT) are present:"
Enbart en liten skillnad på den inledande frågan till i det här fallet Googles Gemini.
Så är det naturligtvis - men den intressanta frågan är om det tas flera dåliga bilder i relation till dom bra bilderna?
Det tror jag är fallet. Jag tror att bra bilder håller sig på ungefär samma nivå som alltid tidigare - det vill säga sällsynt förekommande. Dom dåliga bilderna har däremot ökat explosionsartat - ja rent av monstruöst. Det är ju inget konstigt med den saken, då med tanke på den tekniska utvecklingen - men Ingen blir fotograf genom att ha lärt sig att trycka på en knapp.
Snitt personen har ca 177 selfies i sin telefon. Helt galet!
Jag tror latheten och tillgången har också gjort att fantasin har blivit mycket sämre.
Bilden är i alla fall tagen för trettio år sedan i en passage mellan Centralen och Tunnelbanan i Stockholm!
/B
Inte heller har det tagits så många bra bilder som idag. Jag menar: tittar man igenom ett genomsnittligt kuvert med 10x15-bilder från -92 med både midsommar och jul på, så nog tusan är det långt mellan mästerverken. Jag vill påstå att vi som allmänhet aldrig varit så medvetna om bildkommunikation som nu.
Jag tycker det mesta idag är kopior på andras verk. Många gatufotografer är ju rakt av Martin Parr kopior och trots det blir dom hyllade, till skillnad från band som låter som t.ex Dire Straits, Queen, Led Zeppelin etc.
Men hur ofta har någon varit verkligt originell och stilbildande i foto eller musik?
Nu ser kanske inte jag så många som efterliknar just Martin Parr, men desto fler som tydligt har Anders Petersen som förebild. Men betyder det att det är dåligt?
En stråkkvartett av Haydn och en av Mozart är rätt lika i struktur och uttryck.
Gatufoto var väl knappast en grej förr i tiden på det sätt det är nu. Nu har det byggts upp något av en kultur kring det, och jag har svårt att se hur det leder till sämre bilder. Det tas en otrolig massa bilder, och interageras mer kring bild. Det måste rimligtvis leda till en större medvetenhet kring bilder.
Förmodligen.. Men å andra sidan tas det nog fler bra bilder idag om man räknar på totalen... Om man tränar på att ta bilder så blir man väl så småningom bättre om man har det minsta bildsinne..
/Tomas
https://leaderplus.se/sa-paverkar-artificiell-intelligens-journalistiken-i-sverige-2025/?utm_source=copilot.com
Det är ju förfärligt. Man låter en maskin göra jobbet - men sedan undertecknar man med sitt eget namn. Det är bedrägeri helt enkelt. Sedan kan man sitta och promta och tro sig vara upphovsman hur mycket som helst. Bedrägeri i alla fall.