Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7277 // Jag kommer från en annan tid, jag vet! ;)
Riktig Telemark! Fjällskidor, läderpjäxor och toppluva i Åre!
.
Alltså, vad gäller annan tid! När jag började åka telemark så va det på ett par fjällskidor med rottefellabindningar och ett par Lundhags "telisskor!" Själva finessen med teliskidor va att man kunde åka ganska bra och uppseendeväckande i pisten, och se'n när det blev för mycket folk i backen så tog man liften högst upp, lade litet valla på skidorna och försvann över fjället med thermos, mackor och sittunderlag! :)
.
Och att sedan ta sig nedför i fina svängar i lössnö på kalfället, det va inga lätta grejer med den längdskidutrustningen! Men kul!
Och man kunde görs toppbestigninger med stighudar! På våren i Storulvån! Ingen lätt vandring uppför det heller! ;)
.
Numera finns det helikopterlyft för sån't här!
.
Och man kunde även åka i elljus på kvällen! I Fiskartorpets skidbacke, mitt i Stockholm! Med Fischer längdskidor, divergerande i svängarna som Stenmark! :)
Men sedan kom det här med progress! Eller rättare sagt, fabrikanterna ville tjäna pengar och ha in fler att åka telis, det finns ju pengar att tjäna, och gjorde grejerna mer trendiga och framför allt mer lättåkta såklart! Det känner ni igen från fotografin va! ;)
Och jag såg nyss ett klipp på en "telisåkare" med korta carvingteliskidor, med plastskor, upphöjd bidning, hjälm osv, osv, som åkte i en pist till musik!
Hur svårt e det på en skala? Att åka med den utrustningen! Arenasport liksom! ;)
Ok, jag vet, jag kommer från en annan tid! Ursäkta!
Men man kan väl ändå få tycka litet? ;)
God natt!
/Bengan
Ps. Telemark föddes som en dikt i snö, med fri häl, fri själ, en dans mot fjällets lag!
Varje sväng var vild, ofullkomlig, ett trots mot det förutsägbara!
Sedan kom marknaden och kidnappade vår rebelliska sväng!
Gjorde friheten till produkt, slipade bort det vilda, sålde den som utrustning!
Men minnet lever och elden glöder ännu, så för den som minns kan den ursprungliga svängen som fågel Fenix, resa sig igen!
För friheten bor inte på en marknadsarena!





Tack för det Peter! :)
/B
HaD/Gunte..
Vita blixten, dom har jag också åkt på! :)
/B
Toppluva var det man skyddade huvudet med, även när man tävlade i slalom.
Kul minnen, tack för bilderna.
Stefan
//Anders