Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7253 // Den här tiden kallas för Mörv! Och så om vår delaktighet i AI-utvecklingen!

Och det är natt redan klockan tolv på dagen!
Mörv, är enligt serietecknaren Berglin, månaden mellan november och december eller om man så vill, en mycket, mycket utdragen november där allt mörv bara drabbar en och blir som en förbannelse från tristessens träskmaskigaste träskmarker! I månaden mörv är det dags för fyllnadsinbetalning och rotfyllning och att kolla födelsemärken på vårdcentralen, ta förkylningssprutor, och där samsas korvförsäljning på knattematcher med stambyten á la rörmokare och kvartssamtal, där finns också alla de namnsdagar som inte borde finnas!
En tung tid alltså, även kallad Blykepsens tid, en tid som ligger som en våt filt över oss!

Vad i övrigt då? Jo kanske det här?

Medskyldiga till AI – en liten betraktelse!

Vi talar ofta om artificiell intelligens som något som ”kommer över oss”, som en kraft utifrån som förändrar världen! Men sanningen är nog att vi själva har lagt grunden! Varje gång vi köpt en ny mobil, laddat upp en bild, klickat på ett klipp eller använt ett filter har vi röstat med våra vanor! Vi har visat marknaden vad vi vill ha – snabbare, enklare, roligare verktyg – och marknaden har då såklart svarat med att utveckla allt mer avancerade system!

.

Det är därför lite paradoxalt när vi reagerar starkt på AI-genererade porträtt eller bilder! Vi säger ”usch, det förstör den äkta fotografin”, men glömmer att vi redan länge manipulerat verkligheten: från mörkrummets retusch till Photoshops lager och Instagramfilter! AI är bara nästa steg i samma riktning, men steget är så stort att det känns som ett brott mot något heligt!

Kanske är det just känslan av förlorad kontroll som gör oss obekväma! När tekniken blir så kraftfull att vem som helst kan skapa realistiska bilder eller texter, rubbas gränsen mellan det äkta och det artificiella! Men i grunden är vi inte passiva mottagare – vi är medskapare!
Vi har efterfrågat underhållning, bekvämlighet och kreativ frihet, och AI är svaret på den efterfrågan!

Så frågan är inte om vi är medskyldiga!
Frågan är snarare om vi är beredda att erkänna vår delaktighet och ta ansvar för den värld vi själva varit med och forma?

Nog för nu!

/Bengan

Inlagt 2025-11-27 06:45 | Läst 255 ggr. | Permalink
Om folk vill hålla på med AI-generering av bilder så är väl det OK. Inom lagens råmärken (som förvisso kan komma att behöva anpassas efter den nya tekniken) och med hänsyn till det som bedöms vara hållbart (vad det nu må vara) för vår planet, så klart.

När det gäller känslan av förlorad kontroll... ja, jag tror att den nya tekniken kommer alienera tillvaron för väldigt många människor. Främmandegöra i den mening att det aktiva och medvetna skapandet förminskas och urvattnas. Att ansträngningen, om än inte nödvändigtvis ansträngande i sig, försvinner ur ekvationen.

Som jag ser det så kan detta bara leda till att det faktiska kunnandet uppvärderas i vår kultur. Att det blir en förankring i det mänskliga, klippan och hörnstenen i existensen, men även när det gäller förhållandet till detsamma och värdet av tillvarons verksamhet. Här finns det gott om plats för fotografen, med sin helmekaniska småbildskamera, att verka.
Svar från Benganbus 2025-11-27 11:39
Håller helt med dig speciellt i dina sista rader! :)
/Bengan
Berglings har koll på mörv!

Vem ansvarar för vad AI genererar? Samhället använder nittonhundratalets lagstiftning för att bedöma vad om nu händer i blixtrande realtid:

https://www.medscape.com/viewarticle/who-takes-blame-when-ai-gets-it-wrong-2025a1000wfv?ecd=wnl_sci_tech_251126_MSCPEDIT_etid7905256&uac=93377DT&impID=7905256

Charlotte Blease på Uppsala U bedömer att doktorn som använt AIs felaktiga diagnos tenderar att skylla på systemet (eller ducka utom synhåll).

Men jag tror att då det gäller bilder som blev bra tar nog den som skrev promterna gärna på sig en avsevärd del av äran.
Svar från Benganbus 2025-11-27 11:44
Det här påminner om när internet kom, alla skulle vara med, men få kunde förklara varför. annat än att man trodde att man skulle tjäna pengar och slippa personal!/B
Ständigt snacka AI? Boring!!
Jag drar mig alltså ur...
Gränsen för vad som är "riktiga bilder" och artificiella bilder, är idag håller på att suddas ut helt.
Det finns en kvinnlig fotograf/digital artist som gör makalöst vackra bilder, hon använder även riktig kamera.
Noemia Prada, hon finns på facebook och på nätet.
När jag ser hennes bilder känner jag mig dystert förvirrad, kan det vara så här snyggt tänker jag.
Den som har facebook kan kolla och förundras, jag kommer aldrig mer att lita på en bild.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100073784569968&__cft__[0]=AZV1C_UtksNC9CY0Y_7lj3SVHJgarbjEwVrSj9Ybq7aPGYlxiTNnvM4INUNdXDdM2eHbe42g7ZexwMFw-K7Fk_bdBc28tte7fdd4V9aL-HVUhAyVxA_4w3VaxlHrV4BqWXq4-2JDOn7xXAJFhw7rIJA1mfgow5_uaWzPqTtjH7x0t_h6AAOIT5vBXNJyyg2s3KB3C-fkB9VKvPdzWhZlFEiz&__tn__=-UC%2CP-R
alf109 2025-11-28 06:12
Gemene man utan verktyg för det kan idag inte avgöra om en bild är ett fotografi eller om det är AI-genererat, likadant med musik för att inte tala om skrivna texter. Har man släppt ut anden ur flaskan är det nog svårt att få in den igen. Konstnären du länkar till är ju i alla fall öppen med det, men vi som uppskattar "det fångade ögonblicket från verkligheten" får svårt att avgöra vad som är ett fotografi och vad som inte är det.
/Affe



(Visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver

Lägg till

Tidigare blogginlägg