Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7239 // "Man kopierar genomgående för hårt och mörkt....." Redan då, och nu igen! ;)
Jag har "lånat" en blogg av Bernt Carlzon! Hoppas det går bra Junior! ;)
https://www.fotosidan.se/blogs/carlzon/tillbaka-till-framtiden-och-ett-mote.htm
I samband med juryarbetet för Unga Fotografer 1966 gjorde Lasse Swanberg en intervju med Steinert för tidningen FOTO:s räkning! När Swanberg sedan frågade honom om vad han tyckte om den tekniska kvaliten: Steinert: ”- Den genomsnittliga tekniska kvaliten var dålig…dock känner jag inte till i vilken mån de insända bilderna betraktas som provkopior. Jag skulle emellertid inte godkänna många av dessa kopior om de var mina elever som lämnade in dem inom ramen för en skoluppgift.
Man kopierar genomgående för hårt och mörkt”.
Inga nyheter precis! För hårt och mörkt! Och nu är vi där igen av någon anledning! Man kanske inte kan sin historia, o hemska tanke! ;)
Eller så har det inte hänt något trots en ny och fantastisk teknik?
/Bengan
Ps. Vad bilden här ovan, så anser jag att det inte fanns några alternativ, så bilden blev mörk och grovkornig! Jag balanserade på möjlighetens gräns med dåtidens teknik! Men att ta ett porträtt i dag, ofta i bra belysning med dagen fantastiska teknik, borde inte se ut som de bilder man tog förr! ;)


Olika motiv kräver olika avvägning i uttrycket. Det är ju enkla och lättbegripliga saker.
Om man nu skall tyck till lite generellt, så är problemet i dag inte att vi ser för mycket av kraftfulla svartvita bilder – utan motsatsen. Alltför blaskiga monokroma bilder. Det är en generell sjuka tycker jag, när digitalfotografer skall till att konvertera färgfiler till svartvitt. Det blir inte svartvitt – det blir gråvitt.
Många tror tydligen att det bara är att slå av färgen genom att smälla ner färmätnaden i botten, och sedan variera lite ljust/mörkt. Det blir inte mycket till svartvita bilder av det.
/per-erik