Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7206 // Tillbakablickar mot forntiden! :)

Inget auto av något slag, ren chansning alltså! Kanske någon form av Hyperfokal? ;)  
.
Jag har ju bloggat några år, startade någonstans runt 2007, -"att du orkar" kan någon säga! Nåja, allt är inte negativt brukar jag svara! ;) Det e ofta ganska trevligt!  Och satt nyss och tittade på några äldre bloggar! Här är en, "Inlagt 2007-12-27 22:39 | Läst 14795 ggr. |"
https://www.fotosidan.se/blogs/straightphotography/straight-115-en-kamera-men-vilket.htm

Några objektiv jag talar om i dag, i nutid alltså, dom objektiven verkar jag ha haft redan 2007, sannolikt tidigare! Det är väl det här som är ett hot i ett konsumtionssamhället, att inte konsumera tillräckligt! ;) Och hur länge jag haft M6:an det skall vi inte tala om! ;)

I förrgår läste jag om att Leica lämnat återvändsgränden med att göra en digitalkamera av den gamla M Leican, så nu går man in i nutiden med Leica M EV1! En kameratyp som Fuji gjort för länge sedan, läs Fuji X-E1 osv! Men bättre sent än aldrig!

I dag en ledig dag! Min fru arbetar inte, och jag har inget inbokat!!
Vad skall man då hitta på? ;)

/Bengan

Ps. Fotosidan gjorde en förändring i bloggarna för ett antal år sedan, därför dålig bildkvalitet i bloggen jag länkade till!

Inlagt 2025-10-25 10:09 | Läst 439 ggr. | Permalink
Jag får väl lämna mitt entusiastskap för Leica - nu när man inte mera tillverkar det som Leicakameran är känd för, och som är dess identifikation.
Jag tror att det blir betänksamt för Leica. I stället för att ha något som sticker ut, går man över på något som är mitt i mängden - men efter dom andra. Skulle det vara ett framgångskoncept?
Men jag förstår att det är dyrt i dag att tillverka en avancerad mätsökare, när man knappt kan få tag på en anständig mekanikingenjör - då alla vill syssla med det digitala.
Men - när så småningom nimbusen försvinner, försvinner företaget.
Fredrikpersson 2025-10-25 19:35
Fast Leica tillverkar fortfarande digitala M-Leicor med mätsökare och, inte minst, analoga Leica M6, M-A och MP. Jag har svårt att se att Leica själva inte skulle förstå att varumärket till stor del definieras av den optiska mätsökaren.

När det gäller den nya M-EV1 så innebär det otvivelaktligen att Leica tar ett steg mot någon form av generisk digitalkamera. Men så länge man fortsatt kan välja en Leica med optisk mätsökare så tycker jag nog att EV-1 mest breddar utbudet på ett positivt sätt.

//F
syntax 2025-10-25 21:50
Jo - jag hoppas att du har rätt, och att jag har fel i mina farhågor.
Fredrikpersson 2025-10-25 22:10
Vi håller tummarna för att Leica fortsätter att tillverka kameror med optiska mätsökare under lång tid framåt. Jag kan inte erinra mig att det finns någon ytterligare tillverkare av den typen av kameror idag(?)

Lite i smyg har jag lovat mig en ny M6:a som present till mig själv om sex år när jag uppnår pensionsålder. Leica får allt se till att hålla ut tills dess.

Leica kan alltså bli den sista tillverkaren av mätsökarkameror, men vem var allra först med industriell tillverkning av mätsökarkameror? Jag kan inte hitta något annat svar än att just Leica också var först. För hundra år sedan.

/F
syntax 2025-10-25 23:02
Vad jag vet så var det Contax I år 1932. Leitz hade genom sedvanligt industrispionage god koll på saken, och klämde fram Leica II inom ramarna för samma år.
Saken är omstridd avseende vilken av kamerorna som verkligen kunde köpas först. Utvecklingen måste ha varit samtidig.
Contax I har dock en mycket bredbasig avståndsmätare med rotationsprismor som var helt överlägsen Leica II som ju har en kortbasig spegelavståndsmätare
Fredrikpersson 2025-10-25 23:10
Jag tänkte Leica I och 1925 men inser nu att Leica I inte var av mätsökartyp.
syntax 2025-10-25 23:19
Så är det - men Leica var först med den här kameratypen för perforerad film i 24x36 format - alltså småbildskamerans födelse.
Jag hade för ett tag sedan en liten story om saken:

https://www.fotosidan.se/blogs/syntax/den-forsta-leicafotografen.htm
Fredrikpersson 2025-10-26 00:05
Ja, och Barnacks småbildsformat är i högsta grad fortfarande aktuellt

Läste din bloggpost om Wolff med stort intresse redan vid publiceringen. En sak som jag noterat är att tidiga svartvita kopior, till exempel Wolffs bilder i ditt och Overgaards inlägg, har en vacker tonskala som jag tycker är svår att uppnå med modernare filmmaterial. Jag har därför av nyfikenhet försökt att hitta uppgifter om vilken film som Wolff kan tänkas ha använt före mitten av 1930-talet då Agfa, Kodak m.fl. började marknadsföra specifika småbildsfilmer. Bör rimligen ha varit film på metervara avsedda för filmkameror. Inga konkreta resultat ännu, men undersökningen fortgår.. Nördigt värre, men kul.
Leica är rejält efter Fujifilm! Det var p är anledningen till att jag kör med Fuji sedan Fuji lanserade fattigmans Leica. Numera är XT-5 som gäller. En sanslöst bra kamera!
Ha det bra Bengt och tack för alla dina trevliga bloggar!
Den nya Leican skall nog inte ses som en ersättare till de traditionella mätsökarkamerorna utan som ett komplement. När det gäller andra kameror med elektronisk sökare så är väl den enda skillnaden mellan till exempel en Fuji X-E1 m.fl. att sökarfönstret är placerat på sidan istället för där det sitter på de flesta andra kameror. Om man vill använda sina leicagluggar så finns ju adaptrar och fokushjälpmedel till i stort sett alla spegellösa kameror, så om man inte absolut behöver ha sökarfönstret på sidan så är utbudet gigantiskt. Om man vill ha en optiskt genomsiktssökare finns ju Fuji X-Pro och X100-serien, men vill man ha en digital mätsökarkamera så är det väl bara Leica m som gäller.
Bra bild.
/Affe



(Visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?

Lägg till

Tidigare blogginlägg