Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7225 // Att visa många bilder e inga nyheter precis! :)

I den digitala eran har fotograferandet blivit mer tillgängligt än någonsin! Med digitalkameror och obegränsat lagringsutrymme är det lätt att ta hundratals ibland tusentals bilder och ännu lättare att dela alla! Bara för att det går! Många amatörfotografer väljer då att visa hela bildserier snarare än att göra något urval!
Det är ett beteende som ofta syns i bloggar, sociala medier och i personliga fotogallerier!

Men hallå, det här e inget nytt! Redan under diabildsvisningarnas tid samlades vänner och familj för att se låååånga bildvisningar från semestern som man med svårighet överlevde med stor trötthet i blicken! Det är nu som då att dela hela upplevelsen va viktigare än bara visa höjdpunkterna! Man ville vara autentisk, och kanske va det även en rädsla för att missa något viktigt att visa, som gjorde det här massutskicket, både då och numera! ;)

Men nu kanske det e dags att återuppväcka konsten att våga välja? :)
Och att låta några få starka bilder tala,
än att låta de talande bilderna gömmas bland hundra svaga bilder? 

/Bengan

Inlagt 2025-11-05 06:59 | Läst 313 ggr. | Permalink
En bra iakttagelse!
Det är ofta man ser en lång bildserie där en ingående bild är toppenbilden. Dom andra bilderna har lagts till "för säkerhets skull" av en osäker fotograf. Toppenbilden borde ha stått för sig själv i sin egen kraft. Nu besudlas den av dom andra sämre varianterna.
Vad är då sensmoralen? Jo - att det är bäst med säkra fotografer... :-D
Diabildvisning var ett bombsäkert sömnpiller för föräldrar och svärföräldrar. Och ändå var en del bilder utsorterade och omonterade =)
Att diabildsvisning var ett bombsäkert sömnpiller kanske också berodde på att (förutom att det var för många mediokra bilder) att det ofta var efter en familjemiddag med god mat och gott vin. Sedan dämpade man ljuset och hörde bara suset av projektorn - inte konstigt att folk somnade...

En iaktagelse beträffande fotografi: de flesta människor jag träffat på i den här situationen (bildvisning) är inte så intresserad av "bra" foton, men om de har anknytning till dem själva eller personer som de känner (typ barn, släktingar) så kan interesset stegras en aning.
du får ursäkta
men i min livshistoria finns inga tillfällen med långa diabildsvisningar

har aldrig känt någon eller själv tagit hundratals bilder och publicerat

att detta skulle synas i bloggar mm har jag aldrig sett
(men jag läser förstås bara FS bloggar)
du vet bättre

"Det är nu som då att dela hela upplevelsen va viktigare än bara visa höjdpunkterna! Man ville vara autentisk, och kanske va det även en rädsla för att missa något viktigt att visa, som gjorde det här massutskicket, både då och numera! ;)"

jag undrar hur du vill återuppväcka konsten att välja -
att låta starka bilder få tala?

intresant att få se dessa starka bilder
undrar jag som aldrig är översköljd av de bilserier av sämre kvalitet du talar om

/inger



(Visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver

Lägg till

Tidigare blogginlägg