Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7169 // Den ofullkomliga bilden!

Gotland 1990-tal! Kodachrome!

När färgen försvinner ur en bild tvingas vi se motivet på ett annat sätt, kanske en kombination av struktur, ljus och skuggspel! Ett färgporträtt av en person i solnedgång kan ofta bli varmt och vackert! Men samma porträtt i svartvitt där kan vi se andra saker tack vare frånvaron av  färg!  
Och ibland är det just den skillnaden som kan göra svartvitt så befriande i vår bildsamtid! 

Svartvitt kan också vara ett motstånd mot det nutida perfekta och skarpa!
Den svartvita bilden upplevs som mer ofullkomlig och kanske mer mänsklig!
Den kan även stå i kontrast till den ofta färgrika och skarpa bildperfektion som är dominerande i dagens bildflöden!

Ha nu en fortsatt fin fotodag!

/Bengan

Inlagt 2025-09-27 09:04 | Läst 562 ggr. | Permalink
Intressanta och viktiga tankegångar Bengan! Jag hakar gärna på med lite infogningar:
Svartvitt är en helt egen konstform – i sin egen rätt. Det är bland annat sådana saker som du tar upp som är bakgrunden till att så många konverteringar från digitala färgbilder till svartvitt, ger ett så eländigt och undermåligt resultat.
I den allmänna bekvämlighetsbortskämda tekniknojan, har folk fått för sig att man kan åstadkomma svartvit fotografi genom att trycka på en knapp. Det kan man nu inte.
Naturligtvis kan man konvertera färgbilder till svartvitt – men då skall man veta vad man håller på med - och man skall vara lite inkörd i sitt bildbehandlingsprogram.
MattiasL 2025-09-28 01:20
För det mesta tycker jag att knapptryckar-svartvitt blir väldigt bra, om man väljer rätt svartvitprofil. Man har ju också fördelen att kunna filtrera svartvitmixen i efterhand, också variera inom bilden.
När jag började skanna mina negativ tyckte jag av det skälet mycket om att använda Superia 400, även om jag visste att bilden skulle bli svartvit.
syntax 2025-09-28 08:02
Och jag tycker inte det. Jag tycker faktiskt helt annorlunda!
Det jag finner intressant med Bengans text, är att den antyder att det är helt andra bildkomponenter som är bärande om bilden är svartvit. Sådana måste identifieras och komponeras redan i kameran (i lilla huvudet dessförinnan) – det är en illusion att en programvara skulle klara av det.
Att konvertera en färgbild till svartvitt rakt av, ger naturligtvis en svartvit bild – men nästan alltid en medioker sådan.
MattiasL 2025-09-29 13:08
Förstår vad du menar. Någonstans i processen tar man beslutet att behålla färg eller inte, och behandla bilden därefter. Var i processen det är får lite olika konsekvenser - antingen är man väldigt konsekvent och fotograferar med en enda sorts svartvit film hela livet, vilket funkar bra för många. Man kan ha flera kameror och bestämma i ögonblicket. Eller man kan ta allt i färg och skjuta på beslutet.

I det första fallet styr ju utrustningen hur det blir i högst grad, men det kan innebära en kortare väg till att verkligen bemästra förutsättningarna - lite som att bara plåta med 50mm. I de två senare fallen tror jag att man utvecklar en intuition för vad som är vad, även om det öppnar för ett lite mindre konsekvent sätt att arbeta. Jag har varit alla, men nu framförallt 3.
Det kanske finns en anledning till att Leitz säljer en M-kamera som enbart tar svartvita bilder (M monochrome). Men det tror jag mest har att göra med att tillvara ta gråtoner, kontrast och annat.

För övrigt kan nog en del färgbilder konverteras till svartvitt, men det gäller då att tänka sig lite hur det kommer att bli. Kan man ju lätt se i t.ex. Photoshop.
Man kan ju också i de flesta kameror ställa in svartvitt från början, så att man ser en svartvit bild i sökaren. Jpeg då, RAW-filen är ju fortfarande i färg.

Lite fantasi får man nog ha om man fotar med en mätsökarkamera som M-kamera t.ex. I den ser man ju bilden i färg i sökaren. Trots det är det många bra svartvita bilder tagna med gamla M-kameror. Mina bästa svartvita bilder tycker jag fortfarande är tagna med min gamla M2:a. Om det sedan beror på att det var det billigare alternativet då (Kodachrome var rätt dyrt, men gav också bra resultat), eller vad vet jag inte.

/Tomas
syntax 2025-09-28 22:47
Man kan naturligtvis göra konverteringar av allehanda slag riktigt snyggt - om man inte har tummen mitt i handen.
Det avgörande för ett riktigt bra svartvitt resultat tror jag ändå är att man inser att den svartvita bilden kräver betoning av helt andra bildelement än färgbilden - och att man har sådant klart för sig redan vid den ursprungliga kompositionen.



(Visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver

Lägg till

Tidigare blogginlägg