Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7158 // Leicatändsstickor och en tidig Leica M3 på Viksängen i dag!

I dag fick vi titta på Leicasamlargrejer på Viksängen! Ett litet tändsticksplån med tändstickor från Leica! Med det tänds inga cigaretter med det här! Det va knappt man fick ta i det lilla plånet!

.

Och så va det Leica M3, Serienummer 700 850 på en Leica M3 som tyder på att kameran tillverkades mycket tidigt i modellens historia!  Leica M3 började tillverkas 1953, och serienumren startade vid 700 000! Serienummer 700 000 användes som ett presentationsnummer och tillverkades faktiskt efter lanseringen, vilket gör att 700 850 är en "äkta" tidig produktionsenhet! Det finns en kamera med serienummer 700 000, men den tillverkades faktiskt efter lanseringen! Den var en specialutgåva som tilldelades Leica-pionjären professor Stefan Kruckenhauser, och den är ett exempel på hur Leica ibland "backnumrerade" kameror för att skapa symboliska eller ceremoniella nummer!
De du Bengt-Åke! :)

En annan intressant grej på kameran är att en litet prick mitt i returåterspolningsknappen, roterar vid filmframdragning, inte hela vredet!

.

Leica M3 genomgick flera subtila förändringar under sin produktionstid! Tidiga versioner hade glastryckplatta, senare ersatt med metall! Och det fanns ingen bildfältsväljare framtill på kamerahuset! Och så va det dubbelslag vid filmframmatningen för man va rädd för att dra sönder filmen i kyla och att det även kunde bli statisk elektricitet vid för snabb filmframdragning! Och sökaren förbättrades gradvis på M3 för bättre ljusstyrka! Även om de senare M3:orna förbättrades, så bör det ändå gå att ta bilder med den här gamlingen! ;)
Kul att få se den här tidiga M3:an! 

För övrigt va det idag minst sex analoga kameror på fikabodet den här gången! Så de här gamlingarna, fotograferna alltså, verkar hänga med i ungdomstrenden! :)
Några i alla fall! ;)
Och så finns det en filmframkallningsstudio vid Södertälje hamn! En butik alltså! Som framkallar och säljer film!

Nog för nu, men framtiden är analogfoto!

/Bengan 

Inlagt 2025-09-18 22:32 | Läst 518 ggr. | Permalink
Min M3 hade ett ännu lägre nummer och var således tillverkad våren 1955 (enl Leica Pocket book). Jag ville egentligen ha en -54 men det tillverkades bara 10.000 det året inför Fotokina så de är sällsynta (och mycket dyra).
N Thomas Meldert 2025-09-19 09:42
Rättelse: Min M3 hade ett nummer som började på 735 eller där i närheten och var alltså yngre än kameran i bloggen. Jag sålde den för några år sedan. Jag ville ju ha en från -54 men då dessa är väldigt sällsynta (och numera väldigt dyra) har det aldrig blivit av.
Den höll på att hamna på returen för jag tyckte det var dyrt att göra en service
ronny vervaart 2025-09-19 20:55
Jo tjena...



(Visas ej)

Vad heter hufvudstaden i Sverige?

Lägg till

Tidigare blogginlägg