Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7066 // Robert Frank med Leica och Nikkor! :)

Morgonstund i Sörforsa, innan värmen slår till! Läser om Robert Frank och om Franks kamera från The Americans, som nu finns på ett museum!
Läs här!

.

Och vad gäller det Nikkorobjektiv som sitter på min M-Leica, så kan det bli som ett sällskap från en fjärran tid! :) Inte för att förklara Franks fotografi, utan för att hjälpa mig visa vad jag ser idag med ett Nikkorobjektiv! Bilder som kan bli ett eko från mitt eget ’58 – då vägarna var oändliga, men bilder som nu blir ett stycke ur en vardagsberättelse, ännu osynlig innan framkallningen! :)

Ha ni också en bra dag trots värmen! :)

 /Bengan

Inlagt 2025-07-21 09:53 | Läst 463 ggr. | Permalink
Jag har kollat utseendet på en Nikkor P 85 mm och den liknar den som Robert Frank har på sin Leica 3.
Svar från Benganbus 2025-07-21 12:36
Det verkar rimligt Wolfgang! Nikkor-objektiv blev populära under Koreakriget, så då kanske även Frank prova ett sådant! /B



(Visas ej)

Nämn en färg i den svenska flaggan?

Lägg till

Tidigare blogginlägg