Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7069 // Leicas nya Anastigmat 2025! Same as it never was! ;)

Inte Anastigmat utan en Elmar från 1932!

.

Leitz Anastigmat 50mm f/3,5 – "Same as it never was"
När Leica lanserar en ny version av sitt historiska Anastigmat 50mm f/3,5-objektiv i samband med 100-årsjubileet, sker det med ett tydligt syfte, att knyta an till företagets optiska arv! Det nya objektivet är utformat för att efterlikna originalet från 1925, både estetiskt och bildmässigt, samtidigt som det även är anpassat för moderna digitala kameror! Originalobjektivet var ju avsett för användning med film, och kännetecknas av mjuk kontrast, viss vinjettering och en reducerad korrektion av aberrationer, jämfört med dagens standard! 
I den nya digitala miljön förändras förutsättningarna då det gamla optiska glaset inte finns kvar! Man försöker återskapa objektivet med hjälp av nya glassorter för att efterlikna originalets teckning! Resultatet blir såklart en nytolkning av en äldre upplevelse, där viss estetik försöker bevaras men kontexten är förändrad med de tekniska parametrar som en sensor har!
Det här kan också sammanfattas med uttrycket "Same as it never was", en fotografisk rekonstruktion som ändå speglar historien, men som inte kan återges i nutiden! Det kan aldrig bli identiskt med 1925 års fotografering, men det blir ett modernt verktyg som möjliggör en dialog med historien, men under nya tekniska förutsättningar!

Intressant och spännande eller hur?

/Bengan

Inlagt 2025-06-27 22:28 | Läst 316 ggr. | Permalink



(Visas ej)

Hur många stjärnor ser du här? * * *
Skriv svaret med bokstäver

Lägg till

Tidigare blogginlägg