Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7056 // Som förr, fast mycket mycket, enklare! ;)
Man kan fota så man får bilder som liknar de bilder som man tror hur det såg ut förr! Utan att man har varit med förr! ;) Det kan man nu göra direkt via mobilen! Här finns några appar att prova!
RNI Films – Fantastisk filmemulering med realistiskt korn och färgtoner!
VSCO – Många vintagefilter, inklusive klassiska svartvita och sepia-toner!
Dazz Cam – Simulerar gamla kameror, inklusive ljusläckor och damm!
(Dazz Cam, appen som förvandlar dina vardagsbilder till unika retrokonstverk! Höj ditt fotoredigeringsspel med en perfekt blandning av filmeffekter, cpm35, vintage och retro vibbar. Låt Dazz Cam föra dig tillbaka till fotografiets guldålder med inspiration från 1988 kameror och polaroider).
Man kanske kan fjällvandra virtuellt också! ;)
Visst e den nya digitala tekniken fantastisk!
I dag blåsigt i Grövelsjön, 15 sek/meter, så det blir skogsvandring, med thermos och mackor, mot Valdalsbygget! Garanterat myggfritt! :)
Å snart e det Midsommar!
/Bengan
B)
/B
Processorerna i telefonerna blir snabbare och kraftfullare, det är egentligen där utvecklingen sker. Många tycker att det är kul att kunna använda de olika apparna och många gånger fungerar de bra. Om man vill att det skall se ut som "retor foto" så är väl egentligen detta inget problem utan snarare bara ytterligare ett verktyg som man kan använda om man vill. Jag tror att det egentligen kokar ned till om man själv uppskattar det man gör eller inte, de flesta som tittar på bilder, speciellt på nätet där allt är digitaliserat och nedskalat till kanske 1500 * 1000 pixlar i alla fall, tror jag inte bryr sig om jag framkallat en film som jag skannat eller om bilden är tagen digitalt. Men tycker jag själv att det har ett speciellt värde så har det ju det för mig. Samma sak med mina nattbilder i storformat, att själva exponeringen tagit kanske en halvtimma och att jag lagt ned åtskilliga timmar på att fördjupa mig i framkallare och process för att få negativen som jag vill ha dem spelar ganska liten roll för de som tittar på bilden, däremot ger det mig själv en tillfredställelse.
/Affe