Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7056 // Det fotografiska samtalet! IRL!

En utställning ger inte bara betraktaren en chans att uppleva bilder utan även att interagera med fotografen! Om fotografen finns på plats! Just den spontana dialogen, där en bild leder vidare till djupare reflektioner om fotografi, livserfarenheter osv. är något som nätet inte  kan återskapa! 
Ansikte mot ansikte kan diskussionen bli spontan, fylld av associationer och känslomässiga insikter!
På nätet tenderar samtalen att bli mer balanserade och försiktiga, opersonliga, vilket även dämpar ärliga reflektioner!

Jag har haft några mycket intressanta samtal i helgen! Fotografiska samtal! Samtal som ger både inspiration, men även funderingar!
Det är bara att bocka och tacka!

Nog för nu!

/Bengan

Ps. Fotofika på Tårtan i morgon onsdag! Gata Horns 32! Från 15.00!

Inlagt 2025-06-10 07:38 | Läst 341 ggr. | Permalink
Samtalet om bild och uttryck IRL som det heter numera trumfar webbkonversation. Men har man nån gång träffat samtalspartnern i levande livet går ofta webbsamtalen mycket bättre och lättare.
/Gunnar S



(Visas ej)

Vad heter Disneyfiguren Kalle A*** i efternamn?

Lägg till

Tidigare blogginlägg