Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 5819 // Mera om Punctum!
Det handlar ofta om en detalj i bilden som fångar intresset! En detalj som väcker känslor och/eller tyckande, och som finns kvar i minnet långt efter att blicken lämnat bilden i fråga. Och det intressanta är att Barthes påstår att punctum inte kan påträffas genom en särskild analys!
För Barthes påstår att Punctum inte är en del av bilden, utan en upplevelse som föds i betraktarens medvetande! Högst subjektivt och högst personligt alltså!
Enligt Barthes teori ligger också punctum helt utanför fotografens kontroll och skapas av betraktaren efter betraktarens egen världsbild med tidigare upplevelser och erfarenheter!
Alltså, då bör det finnas bra eller dåliga bilder allt beroende på betraktarens tidigare upplevelser och erfarenheter! :)
/Bengan
Du har ju refererat till Märk världen av Tor Nørretranders. Där återkommer resonemang om hur ens medvetande tar in information med påfallane liten bandbredd och snabbt bygger ut den med stöd av sånt som redan finns inlagrat. Jag ska bara ta mig igenom sista spretiga kapitlen av boken och spånar sen vidare på den tråden.
/Gunnar s
Många delar nog den figurens sätt att se på bilder, tror jag.
Ha det gott.
Jerry
Så då bör det alltså (inte) finnas varken bra eller dåliga bilder beroende på betraktarens emotionella och sociala och andra erfarenheter och upplevelser.
Det här är intressant.
//GöranR
B)
Ska punctum (personligt tyckande) vara det som avgör om jag uppskattar en bild? Eller är analysen (studium) av större betydelse då den kan delas av flera? Är form, färg, och bildens berättelse av större betydelse???
Ha det gott.
Jerry
Mvh Bengan
Ha en riktigt fin Onsdag
Jerry
/B