Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4112 / Fotofika i Södertälje med Café Spuntino och Fuji X100F!
Thomas och Bengt-Åke kollar i boken om Café Spuntino som jag tagit med! Thomas hade inte riktigt koll på fotografen som gjort boken, så Bengt-Åke och jag ökande på hans fotografallmänbildning! Thomas gillade sättet att fota som han MB gör!
.
Å Viksängens loppis e ett bra ställe att träffas på! Det är som att sitta i ett bibliotek! Böcker runt om, både i bokhyllor och i ställ på golvet! Och det är stora fina bord och bra och biligt fika! Och diskussionerna rör mycket inom foto, fotoböcker, fotografer men även om annat! Här har Kenta fastnat i en bok från hyllan!
.
Å så fort nån säger, "får jag kolla greppet på din kamera" så borde jag ana oråd! Men det ser jag först när jag kommer hem vad som hänt! (Jag har kameran ställd på helt ljudlös, på gott och ont)
.
Å Thomas kollar på Kentas kamera!
.
Ok Bengt-Åke, jag fattar vinken! ;)
Så här e bilden på Bengt-Åkes nya kamera! Fuji X100-klubben växer lavinartat! Å ni som har litet koll, ser såklart att det här är en X100F! :)
/Bengan







/Affe
Om ni kommer ett gäng kommer jag också dit,,,meddela mig i så fall
Funkar det för dig?
/B
Onsdag den 28 mars, okej,,passerar där då vid 1700...
micke
Kul o trevligt! Nå't att se fram emot! Fixar du några stolpar med köband att ha ute på trottoaren också? Vakter behövs nog inte, det är ofta lugna å trevliga typer de här från Tårtan! :)
Värre e det kanske om det kommer folk från Södertälje! ;)
/B
Glädjande!😀
Vi i klubben borde kanske starta en pool?📷
Har nog funderat på det Ragnar, men du vet det här att sticka ut i Landet lagom! ;) :) ;)
/B