Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4073 / Why do we need so many megapixels?
Visst e han ändå litet jobbig den där Eric Kim! Ställer en massa onödiga frågor! Sköt dig själv Eric och bry dig inte om oss andra! Å e du så himla bra själv då! Du e ju en riktig prylnisse du också, det har jag nog läst tidigare! ;)
Fast ändå,
visst e det en del intressanta, och kanske litet onödigt jobbiga frågor, han ställer! ;) Jag funderar såklart på om jag skulle ha stannat i min Fuji X100 med 12 mpix i stället för att nyivestera i en Fuji X100S i med hela 16 mpix!
Å andra sidan, man kanske skulle förbjuda vissa bloggare så man fick fota i lugn och ro! Det vore kanske en enklare lösning! Förbud mot allt olämpligt! :)
I dag e det i alla fall fotofika på Gustafsvik i Gnesta! Det verkar inte finnas något bra fik i Södertälje! ;) Jag tar med några porträttbilder att visa upp!
Och tar även med min nya Fuji X100S! Man vill ju gärna visa upp den nya kameran man köpt! :)
/Bengan
Ps. Här är artikeln av Eric Kim om ni råkat missa den! :)
Hälsar
Eva
Ligger mycket i det han säger. Och han har verkligen rätt i att det tar tid att lära sig grejorna, att börja pilla på en ny kamera för en viktig tagning är ingen bra idé.
Har du kvar mobiltelefonen du fick av din fru? Den tog bra bilder då du höll i den tyckte jag.
Jo jag har iPhone 4S kvar, men det blir mest produktfoto med den numera. Som här i den här bloggen!
https://www.fotosidan.se/blogs/straightphotography/straight-4049-vissa-bilder-behover-inte.htm
Förstora gärna bilden. Å jag tycker iPhone funkar bra till produktfoto!
/B
Ha en fin fredagskväll :)
/Lisa
PS. Tack för länken. Helgläsningen är räddad!