Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3093 / Nu skall du få bekänna färg, sa jag till nattkameran Fuji X-E1
Jag har ju fotat i några år och tycker utvecklingen vad gäller digitalkameror har varit fantastisk! På gott och ont kanske! Men de e i alla fall lätt att fota överallt numera! (Men tycker kanske att inte så många tar den chansen! Mycket av fotografin e nog ändå som förr, "på söndag skall jag ta med kameran på vår promenad!" Men de e klart, det här e ju amatörfotografi vi talar om, man har ju det vanliga jobbet att sköta i veckan)
Men nu va det att bekänna färg! I svartvitt! :)
.
"Fixa det här du", sa jag till Fuji X-E1:an! "Rakt in i solen i ett snölandskap!"
Men måste nog erkänna att X-E1:an fixade det hyffsat bra! För det e ju stora kontraster här! Undrar hur det hade blivit om jag fotat analogt...?
(Optik på kameran e här Leitz Summicron 35:an. En optik från 1980-talet. Och då blir det såklart manuell fokusering. Kul att kunna använda äldre optik på en digitalkamera från 2000-talet)
.
Å så här med litet motljus från sidan, så e det inga problem! (De enda lilla problemet e väl att sökarbilden i kameran blir litet mörk när det är så här ljust. Här funkar den optiska sökaren på Fuji X100 bättre)
.
Men det stora med digitalkameran e nog de möjligheter som ges att fota på kvällar och nätter på ett sätt som det knappt gick att göra förr! Det finns ju ISO-känslighet i kamerorna så det räcker numera! Prövade ISO 25600 nyss, och det såg ut som en Tri-X på 800! ;) Och med den elektroniska sökaren kan du ställa skärpan i ett så skumt ljus, där du knapp ser nå't i sökaren på en analog M Leica!
.
Så en digitalkamera kan man nog kalla för nattkamera!
Eller varför inte för en universalkamera!
Så ta med kameran till jobbet nå'n gång också!
De va de om det idag!
/Bengan





Aktion i dåligt ljus är inget problem idag. I gamla tider var det stora svårigheter, men några bemästrade det, som W. Eugene Smith.
Du har fått till fina landskapsbilder. Roffe letade väl fram platserna.
Ha det bra
Bob
Jag e som en kalv på grönbete med de här mörkeregenskaperna!
/B
Tack för det Erik!
/B
Tänkte skriva att "fota Bidevind", men då fattar väl inte nå'n ;)
Så det fick bli "motljus från sidan" som låg närmast! :)
Jotack, Fujin e nästan för kul!
Den e liten, som en liten M Leica!
B)
hälsn
Kjell
Det finns en funktion för det! Funkar mycket bra!
/B
Man blir onekligen sugen på en sån tingest :)
Jag har både en X100 och X-E1
Den här senare kameran för att jag skall kunna använda några Leicaobjektiv!
Och göra det litet svårare att fota! ;)
/B
Tänk att din fru har accepterat att du tjackar upp dig på kameror på det sättet! För mig är det inte lätt att få lov att köpa något nytt.
Nja så lätt går det inte för mig! Jag måste sälja/rensa bort några andra kameror innan jag kan skaffa nå't nytt!
Så prylantalet minskar drastiskt på gamla grejer och det kommer någon ny och modernare!
Så e läget!
/B