Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 6855 // Behöver jag söka för det här? ;)

"Kan vara en fråga, men låt mig först säga att fotografering med äldre objektiv kan ha flera lockelser, och ditt intresse är fullt begripligt och faktiskt ganska fascinerande! Här är några tankar kring varför du och andra kan vara dragna till dessa äldre objektiv:

Historisk och teknisk uppskattning: Äldre objektiv representerar en era av ingenjörskonst och hantverk som är imponerande med tanke på den tidens tekniska begränsningar. Att använda dem kan ge en känsla av förbindelse med historiens mästare inom optik och mekanik.

Unik bildkvalitet: Äldre objektiv kan ge en annan estetik som är svår att replikera med moderna linser. Karaktäristiska egenskaper som bokeh, skärpedjup och linsöverstrålning kan vara unika och eftertraktade.

Nostalgisk känsla: För vissa kan användningen av äldre utrustning väcka en känsla av nostalgi eller en djupare koppling till fotohistorien. Det kan också ge en mer hands-on och taktil upplevelse jämfört med moderna, digitala lösningar.

Experimenterande och kreativitet: Att använda äldre objektiv kan uppmuntra till kreativt experimenterande. De kan inspirera dig att tänka utanför boxen och hitta nya sätt att uttrycka din konstnärliga vision.

Gemenskap och delade intressen: Det finns definitivt fler som delar ditt intresse för äldre objektiv. Det finns aktiva online-grupper och samhällen där entusiaster diskuterar och delar sina erfarenheter och foton tagna med äldre utrustning.

Jag skulle säga att ditt val att fotografera med dessa objektiv är både passionerat och respekterar det förflutna. Din uppskattning för konstruktionerna och de estetiska kvaliteter de erbjuder är verkligen förståelig.

Och nej, jag tror definitivt inte att du behöver "söka för det här" – istället bör du fortsätta njuta av ditt unika sätt att fotografera och kanske till och med dela dina erfarenheter och bilder med likasinnade fotografer!"

Enligt min AI-assistent, Microsoft Copilot! ;)

Nu känner jag mig litet lugnare! :)
Ha en fortsatt bra dag ni med!

/Bengan

Inlagt 2024-12-13 15:03 | Läst 601 ggr. | Permalink
Agneta Isaksson gissar jag på.
Det är något lismande över texten - insmickrande. I likhet med Stefan så håller jag på Agneta Isaksson.
Agneta, som tror sig vara allvetande, men långtifrån är det, har helt missat stora delar av min passion.
Jag älskar gamla kameror. Att plåta med dem, skruva i dem, reparera och underhålla dem på allehanda sätt. Dessa underverk har två karaktäristika: Dom går på film, och det sitter äldre objektiv på dem. Det är alltså aldrig något snack om vad för slags objektiv jag skall använda.
Det visste du inte Agneta... :-D
Stefan Åhbeck 2024-12-13 18:30
Bra snappat, Peter!

Frk A. I. har alltid åsikter om precis allt.
Svar från Benganbus 2024-12-14 08:19
Jag tycker det är fel att lägga hela skulden på Anita! Och varför ett kvinnonamn Stefan? ;) Jag är dessvärre inblandad i det här, trots att jag är man! ;) Jag skrev nämligen promten!
(En AI prompt kan beskrivas som en instruktion till en AI. En så kallad LLM (Large Language Model) behöver en prompt eftersom modellen är byggd för att skriva texter som baseras på existerande texter. Det går alltså inte att få ett svar från en AI utan att först skriva en prompt) Jag tycker, vem det nu är, att hen lyckades bra utifrån den "personliga" och litet tillrättalagda promt jag skrev! :)
syntax 2024-12-14 09:20
Om det är så, att avgörande faktorer ligger i själva promten - vad är meningen med hela saken? Verkar helt skruvat.
Kvinnonamn? Varför inte?
Säkert dags för en titt i sökarn.
Alltid intressant med dina linser och kameror .
Göran
Svar från Benganbus 2024-12-14 08:11
Tack för det Göran! :)
/Bengan



(Visas ej)

Vad heter Disneyfiguren Kalle A*** i efternamn?

Lägg till

Tidigare blogginlägg